Jeżeli praca z komputerem jest dla Ciebie codziennością to najprawdopodobniej wielokrotnie zdarzyła Ci się sytuacja w której zapomniałeś lub nie zdążyłeś zapisać pliku z którym pracowałeś przez pewien czas. Być może wybrałeś nie ten przycisk co trzeba, kiedy program się pytał o zapisanie pliku, albo była to nagła awaria elektrowni lub po prostu zawieszenie się systemu.
Możliwości może być wiele, dlatego wraz z Excelem 2010 Microsoft wprowadził funkcję Autoodzyskiwania. Działa ona w ten sposób, że podczas pracy z Excelem twój dokument jest co jakiś czas automatycznie zapisywany. Odbywa się to w tle, więc jest to niezauważalne.
Funkcja Autoodzyskiwania działa na dwóch płaszczyznach:
- Kopie pliku są tworzone automatycznie i możesz je później przeglądać,
- Pliki, które zostały zamknięte bez zapisywania, są zapisywane jako szkice.
Powrót do wersji zapisanej Automatycznie
Wyobraź sobie, że jesteś w sytuacji, w której zmieniłeś dane, które jak się później okazało były potrzebne w dalszej pracy. Jednocześnie nie możesz się do nich cofnąć za pomocą funkcji undo (Ctrl + Z), ponieważ przekroczyłeś limit 100 zmian, które są zapamiętywane w Excelu.
W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie powrót do jednej z wersji plików zapisanych automatycznie przez Excela. Możesz to zrobić poprzez wybranie PLIK >> Informacje. Po prawej stronie przycisku Zarządzaj wersjami znajdziesz listę plików oraz informację o tym, kiedy te pliki zostały zapisane.
Jeżeli wybierzesz jedną z tych wersji, to Excel automatycznie otworzy ją w nowym oknie. W tym miejscu możesz przekopiować komórki, które Cię interesują lub przywrócić wersję do najnowszego stanu za pomocą przycisku, który znajduje się nad obszarem roboczym dokumentu.
Konfiguracja funkcji Autoodzyskiwania
Domyślnie Excel robi kopie zapasowe pliku co 10 minut. Jeśli uznasz, że kopie są robione zbyt często lub zbyt rzadko to możesz to zmienić w PLIK >> Opcje >> Zapisywanie >> Zapisywanie skoroszytów. Znajdziesz tu pozycję Zapisz informacje Autoodzyskiwania co. Zmień liczbę, która Ci najbardziej odpowiada. Może to być wartość między 1 a 120.