Okno aplikacji

Do wersji 2003 Interfejs Excela nie przeszedł praktycznie żadnych znaczących modyfikacji. Ta sytuacja zmieniła się wraz z pojawieniem się Excela 2007. Wtedy to Microsoft wprowadził rewolucyjne zmiany w wyglądzie aplikacji. Mowa tu przede wszystkim o wstążce, która całkowicie zmieniła sposób używania aplikacji i wygląd okna.

Okno Excela 2013 możemy podzielić na kilka części:

Pasek narzędzi szybki dostęp

Jest to ostatni „prawdziwy” pasek narzędzi jaki znajduje się w Excelu 2013. Jest to miejsce gdzie możesz umieszczać najczęściej używane komendy Excela. Może on znajdować się nad wstążką (tak jak na załączonym obrazku), lub poniżej wstążki. W Excelu 2013 Microsoft zrezygnował z możliwości przypięcia go zboku ekranu, choć w poprzednich wersjach Excela było to możliwe.

Wstążka

Opcje które w Excelu 2003 były dostępne w rozwijanych paskach narzędzi zostały przeniesione na wstążkę. Pozwala to na łatwe ich odnalezienie, ponieważ są one umieszczone tematycznie na poszczególnych zakładkach, które następnie dzielą się na grupy.

Pasek formuły

Znajduje się on poniżej wstążki. Z prawej strony paska jest wyświetlana zawartość aktualnie zaznaczonej komórki, natomiast z lewej strony jej adres.

Obszar roboczy

Obszar roboczy podzielony jest na komórki, wiersze i kolumny. Adres komórki ustala się patrząc się na wiersz i kolumnę, w której się ona znajduje. Na przykład, jeżeli komórka znajduje się w kolumnie K i wierszu 5., to adresem komórki jest K5.

Pasek stanu

Pasek stanu informuje Cię o tym jaki jest aktualnie stan arkusza. Oprócz tego znajdziesz tu ikonki odpowiedzialne za pomniejszanie i powiększanie komórek.

Tomasz Decker is an Excel specialist, skilled in data analysis and financial modeling.