Tabele

Tabela w Excelu jest metodą na przechowywanie danych w uporządkowany sposób. W wierszach tabeli znajdują się poszczególne jednostki, a w kolumnach różne typy informacji. Na przykład wiersz może zawierać informacje na temat klientów, pracowników czy produktów, natomiast kolumna może zawierać takie kategorie jak: imię, nazwisko, data, pensja, itd. Zazwyczaj na samej górze tabeli znajduje się nagłówek z opisem poszczególnych kolumn.

Tabele w Excelu posiadają szereg zalet przydatnych w pracy:

Dynamiczna zmiana wielkości tabeli

Za każdym razem kiedy wpiszesz dowolną wartość tuż obok ostatniej kolumny lub tuż pod ostatnim wierszem, tabela automatycznie się powiększa. Kiedy tabela zmienia wielkość, każda formuła, która z miej korzysta automatycznie się do niej dostosowuje.

Załóżmy że masz tabelę, która oblicza sumę w kolumnie. Za każdym razem kiedy dodasz, albo usuniesz któryś z wierszy to zakres działania funkcji SUMA zostanie automatycznie zmieniony.

Mogą łączyć się z bazami danych

Mimo iż tabel Excela możesz używać w samodzielnych arkuszach, mogą one również być świetnym narzędziem do przeglądania informacji w bazie danych.

Możliwość sortowania

Podczas pracy z tabelami możesz zechcieć posortować listę nazwisk w porządku alfabetycznym lub według daty urodzenia. Sortowanie danych pozwala na łatwiejsze znalezienie interesujących Cię danych.

Możliwość filtrowania

Jeżeli w Twojej tabeli znajduje się duża ilość danych, możesz zechcieć pokazać tylko te, którymi aktualnie jesteś zainteresowany. Możesz je filtrować według wielu kryteriów.

Dużo stylów formatowania

Dzięki dużej ilości stylów formatowania, możesz szybko sformatować tabelę ustawiając odpowiednie kolory czy dodając linie siatki.

Usuwanie zduplikowanych wartości

Proste polecenie pozwala na zaznaczenie i (opcjonalnie) usunięcie z tabeli duplikatów wierszy.

Tworzenie tabeli

Zazwyczaj będziesz tworzył tabelę przy użyciu danych już istniejących. Jednak Excel pozwoli Ci również na stworzenie tabel, bez konieczności posiadania jakichkolwiek wartości na arkuszu. Dzięki tej możliwości będziesz mógł zająć się szczegółami w późniejszym czasie.

Po tym jak stworzysz tabelę, Excel doda na wstążce nową kartę o nazwie Projektowanie. Została ona podzielona na pięć obszarów:

Właściwości

W tym miejscu możesz zmienić nazwę i wielkość tabeli.

Narzędzia

Tutaj możesz skorzystać z tabeli przestawnej, usunąć duplikaty lub sprawić, aby Twoja tabela znów stała się normalnymi komórkami.

Dane tabeli zewnętrznej

Pozwala Ci na pracę z zewnętrznymi danymi, takimi jak rekordy z baz danych.

Opcje stylu tabeli

W tym miejscu możesz kontrolować poszczególne elementy tabeli.

Style tabeli

Masz tu możliwość ustawienia jednego ze zdefiniowanych styli.

Przykład 1:

Stwórz poniższą tabelę, gdzie znajdziesz listę pracowników z przyporządkowanym imieniem, nazwiskiem, rokiem urodzenia, miastem czy telefonem.

Jeśli chcesz utworzyć tabelę, kliknij na dowolną komórkę wchodzącą w skład przyszłej tabeli, a następnie wykonaj jedną z poniższych akcji:

  1. Użyj skrótów klawiszowych, takich jak Ctrl + T lub Ctrl + L
  2. Przejdź do WSTAWIANIE >> Tabele >> Tabela
  3. Przejdź do NARZĘDZIA GŁÓWNE >> Style >> Formatuj jako tabelę, a następnie wybierz jeden z dostępnych stylów formatowania

Po tym jak wybierzesz jedną z tych opcji pojawi się okno Tworzenie tabeli z możliwością wybrania zakresu danych oraz checkboxem z pytaniem, czy tabela ma posiadać nagłówki. W naszym przypadku tabela posiada nagłówki, dlatego pozostaw tę pozycję zaznaczoną.

Jeśli tabela nie posiada nagłówków, możesz odznaczyć tę opcję, a Excel wstawi nagłówki z domyślnymi nazwami.

Excel stara się odgadnąć, z jakiego zakresu danych ma stworzyć tabelę. Jeśli Excel zaznaczył odpowiednie dane, kliknij OK.

Cofanie zmian

Możesz sprawić aby Twoja tabela znów stała się zwyczajnym zbiorem komórek na arkuszu. Aby to zrobić, kliknij na dowolny element tabeli, a następnie wybierz PROJEKTOWANIE >> Narzędzia >> Konwertuj na zakres.

Formatowanie tabeli

Po tym jak stworzysz tabelę, będziesz miał możliwość odpowiedniego jej dostosowania w zależności od swoich potrzeb.

Zmiana nazwy tabeli

Tabele w Excelu są standardowo nazywane Tabela1, Tabela2, Tabela3, … . Jeśli chcesz zmienić nazwę tabeli przejdź do PROJEKTOWANIE >> Właściwości i w nazwie tabeli wpisz nową nazwę.

Przyciski filtru

Excel automatycznie wstawia przyciski, które służą do filtrowania tabeli.

Jeśli chcesz się ich pozbyć, to przejdź do PROJEKTOWANIE >> Opcje stylu tabeli, a następnie odznacz checkbox Przycisk filtru.

Wiersz sumy

Wiersz sumy w tabeli zawiera formuły, które podsumowują informacje w kolumnach. Kiedy stworzysz tabelę wiersz sumy jest domyślnie wyłączony. Jeśli chcesz go wyświetlić przejdź do PROJEKTOWANIE >> Opcje stylu tabeli i zaznacz checkbox Wiersz sumy.

U dołu tabeli pojawił się nowy wiersz, który zsumował wartości ostatniej tabeli. Jeśli w tym miejscu był by inny typ wartości niż liczbowy to Excel zamiast sumowania użył by domyślnie licznika.

Po tym jak klikniesz dowolny element tego wiersza, pojawi się przycisk, po rozwinięciu którego pojawi się możliwość wyboru jednej z kilku dostępnych funkcji.

Wybieranie styli

Styl tabeli jest to zestaw ustawień formatowania, który jest stosowany dla całej tabeli. W Excelu znajdziesz wiele gotowych styli, które możesz użyć przy ich formatowaniu. Znajdziesz je w PROJEKTOWANIE >> Style tabeli.

Kliknij przycisk znajdujący się na dole po prawej stronie, aby rozwinąć pełną listę styli.

Wystarczy, że najedziesz kursorem myszy na jeden z nich, a Excel automatycznie zmieni wygląd Twojej tabeli. Jeśli chcesz dany wygląd zachować to potwierdź swój wybór kliknięciem.

Style tabeli zmieniają jedynie kolor tła i kolor czcionki. Jeśli chcesz skorzystać ze styli, dzięki którym zmienisz również typ czcionki to przejdź do UKŁAD STRONY >> Motywy >> Motywy i wybierz jedną z dostępnych opcji.

Sortowanie tabeli

Kiedy na arkuszu masz bardzo dużą ilość danych, znalezienie określonej pozycji może być bardzo czasochłonne. W takich sytuacjach możesz użyć opcji sortowania.

Poniższy przykład zawiera listę pracowników, którą należy posortować według danych znajdujących się w poszczególnych kolumnach.

Aby posortować dane w Excelu, kliknij dowolną komórkę w kolumnie „Imię”, a następnie przycisk sortowania.

Możesz go znaleźć w dwóch miejscach:

  1. NARZĘDZIA GŁÓWNE >> Edytowanie >> Sortuj i filtruj,
  2. DANE >> Sortowanie i filtrowanie.

Zauważ, że wiersze Excela zachowują pierwotne formatowanie. Poza tym Excel domyślnie nie sortuje pierwszego wiersza, uznając go za nagłówek.

Sortowanie niestandardowe

Przy bardzo dużej ilości danych, może się okazać, że posortowanie ich według jednej kolumny może nie być wystarczające, dlatego dobrym pomysłem może być użycie sortowania niestandardowego. Znajdziesz je w NARZĘDZIA GŁÓWNE >> EDYTOWANIE >> Sortuj i filtruj >> Sortowanie niestandardowe… .

Przykład 1:

Na poniższym przykładzie, zostały utworzone trzy poziomy sortowania. W pierwszej kolejności sortowane według imienia, następnie nazwiska, a na końcu roku urodzenia. W sytuacji gdy masz do czynienia z tekstem, to będzie on sortowany od A do Z, a w sytuacji gdy masz do czynienia z liczbami to będą one sortowane od najmniejszej do największej.

Jeśli tabela nie posiada nagłówków, to możesz odznaczyć opcję Moje dane mają nagłówki.

Filtrowanie

Filtrowanie pozwala na zmniejszenie ilości danych wyświetlanych w tabeli, tak abyś mógł wyświetlić tylko te, które chcesz zobaczyć. Przydaje się to przede wszystkim wtedy, kiedy masz do czynienia z bardzo dużą ich ilością.

Kontrolki filtrowania

Po tym jak stworzysz tabelę, przy każdym nagłówku na samej górze kolumny znajdziesz kontrolki filtrowania.

Odznacz elementy, których nie chcesz widzieć w tabeli, a następnie potwierdź przyciskiem OK. Oto jak wygląda tabela dla naszego przykładu. Zwróć uwagę, że przy miastach ikonka zmieniła wygląd. Informuje ona o tym, że ta kolumna została zmodyfikowana.

Tomasz Decker is an Excel specialist, skilled in data analysis and financial modeling.