Kolor, typ i wielkość czcionki

Jeśli chcesz zmienić wygląd arkusza, poprzez zmianę wyglądu tekstu, to możesz to zrobić w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że zmienisz typ, wielkość lub kolor czcionki.

Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji odnośnie wyglądu tekstu, Excel posiada ciekawą właściwość automatycznej zmiany wyglądu zawartości komórki po najechaniu na jedną z opcji zmiany czcionki. Dzięki takiemu szybkiemu podglądowi możesz sprawdzić jak by ona wyglądała po zastosowaniu tej zmiany.

Typ i wielkość

Domyślną czcionką Excela od wersji 2007 jest Calibri o wielkości 11, w wersji Excela 2003 i wcześniejszych był to Arial o wielkości 10.

Jeśli chcesz zmienić wielkość czcionki to możesz to zrobić w NARZĘDZI GŁÓWNE >> Czcionka. W lewym górnym rogu pola czcionka znajdziesz informację na temat tego jaka czcionka została użyta w danym tekście. Jeśli chcesz wybrać inną, kliknij mały trójkąt, przez co rozwiniesz menu z wyborem dodatkowych czcionek.

W prawym górnym rogu znajdziesz miejsce, w którym możesz zmienić wielkość czcionki. Możesz rozwinąć menu z liczbami, które pokazują aktualną wielkość czcionki, lub po prostu podać jej wielkość.

Dodatkowo po prawej stronie znajdziesz dwa przyciski – jeden do powiększania tekstu, a drugi do zmniejszania. Kiedy klikniesz na jedną z tych czcionek, to wielkość tekstu będzie zmieniać się według rozwijanej listy po lewej stronie.

Kolor

Opcja zmiany koloru czcionki znajduje się w NARZĘDZI GŁÓWNE >> Czcionka. Znajdziesz tutaj najbardziej popularne kolory i ich odcienie.

Jeżeli wśród kolorów zdefiniowanych nie znajdziesz nic dla siebie, to kliknij pozycję Więcej kolorów. Zostanie otwarte okno z szeregiem kolorów do wyboru. Zostało ono podzielone na dwie zakładki. Jedną z nich jest zakładka Standardowy zawierająca zbiór standardowych kolorów.

Daje Ci ona dostęp do 127 kolorów oraz do kilku odcieni szarości. Jeśli liczba kolorów nadal Cię nie satysfakcjonuje to kliknij zakładkę Niestandardowy. Możesz tu tworzyć własne kolory poprzez odpowiednie natężenie trzech podstawowych barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej. Daje to w sumie ponad 16 milionów kombinacji.

Tomasz Decker is an Excel specialist, skilled in data analysis and financial modeling.