Wstawianie kolumn i wierszy

Ciężko jest wszystko zaplanować z góry, dlatego może się zdarzyć sytuacja, że będziesz potrzebował wstawić nową kolumnę pomiędzy kolumny już istniejące. W tej sytuacji nie będziesz musiał wycinać wszystkich kolumn znajdujących za miejscem, w którym chcesz wstawić nową kolumnę i wklejać je o jedną kolumnę dalej, lecz będziesz mógł użyć opcji wstawiania kolumn lub wierszy.

Ponieważ liczba kolumn i wierszy w Excelu jest stała, to po wstawieniu nowej kolumny cała reszta jest przesuwana w prawo, a w przypadku wstawienia nowego wiersza w dół.

Przykład 1:

Spójrz na poniższy przykład. W tabeli występuje błąd, ponieważ po poniedziałku zaczyna się środa. W tym wypadku przydało by się poprawić tabelę i wstawić wtorek w odpowiednie miejsce.

Aby wstawić nową kolumnę, kliknij prawym przyciskiem myszy na literę D, a następnie wybierz pozycję Wstaw.

Spowoduje to wstawienie nowej kolumny między kolumnami C i D. Formatowanie w tym wypadku zostało odziedziczone po kolumnie C znajdującej się po lewej stronie nowo wstawionej kolumny.

WSKAZÓWKA

Jeżeli zaznaczysz większą ilość kolumn lub wierszy, to po wybraniu przycisku wstaw taka sama ilość nowych wierszy lub kolumn zostanie wstawiona.

UWAGA

jeżeli w ostatniej kolumnie (wierszu) arkusza znajduje się jakaś wartość to Excel Cię poinformuje o tym że nie możesz dodać nowej kolumny (wiersza) dopóki nie przeniesiesz tej wartości w inne miejsce.

Tomasz Decker is an Excel specialist, skilled in data analysis and financial modeling.