Znajdowanie i zamienianie danych

W sytuacji, gdy podczas pracy z Excelem będziesz miał do czynienia z bardzo dużą ilością danych, znalezienie interesujących Cię wartości może okazać się bardzo pracochłonne. Na szczęście Excel wyposażony jest w mocno rozbudowane narzędzie wyszukiwania, dzięki któremu będziesz mógł szybko znaleźć interesujące Cię dane.

Znajdź

Aby otworzyć okno wyszukiwania przejdź do NARZĘDZIA GŁÓWNE >> Edytowanie >> Znajdź zaznacz >> Znajdź lub użyj skrótu klawiszowego Ctrl + F lub Shift + F5.

Po otwarciu zauważysz, że narzędzie to w swojej podstawowej postaci nie zawiera zbyt wielu opcji.

Aby mieć dostęp do większej ilości narzędzi, kliknij przycisk Opcje >>.

Po lewej stronie znajdują się trzy rozwijane menu.

Wewnątrz:

Możesz tutaj wybrać czy chcesz aby Excel wyszukiwał dane znajdujące się tylko w tym arkuszy, czy w całym skoroszycie.

Wyszukaj:

W menu Wyszukaj możesz zdecydować czy wartości mają być wyszukiwane wierszami, czy kolumnami. Oznacza to że jeżeli Excel znajdzie więcej niż jedną wartość i w Wyszukaj będzie wybrana pozycja Kolumnami, to po naciśnięciu przycisku Znajdź następny program będzie w pierwszej kolejności przechodził po wartościach znajdujących się w pierwszej komunie, a następnie w kolejnych. W przypadku gdy ustawisz pozycję Wierszami, to Excel będzie zaczynał od pierwszego wiersza, a następnie przechodził po pozostałych.

Szukaj w:

W tym miejscu możesz zdecydować czy Excel ma przeszukiwać dane w formułach, wartościach lub komentarzach.

Checkboxy

Po prawej stronie znajdziesz dwa checkboxy. Pierwszy z nich to Uwzględnij wielkość liter. Jeżeli zaczniesz wyszukiwać dane w sytuacji, gdy ta opcja jest odznaczona to przy podaniu tekstu „Jan Nowak”, Excel będzie zwracał wyniki takie jak na przykład „jan nowak”, „JAN NOWAK”. Jeśli ta opcja będzie zaznaczona to Excel będzie mógł zwrócić tekst tylko jeżeli jest on w postaci „Jan Nowak”.

Format

Kliknij przycisk Format, aby ustawić dodatkowe parametry, takie jak czcionka, tło, itd. Na przykład jak wpiszesz „Jan Nowak” i wybierzesz np. niebieski kolor tła, to tekst musi spełnić dwa warunki: warunek poprawności tekstu oraz warunek tego aby tło komórki było niebieskie.

Jeśli nie jesteś pewien formatu komórki, kliknij mały trójkąt przy przycisku Format. Pojawi się rozwijane menu . Kliknij pozycję pobierz format z komórki…, a następnie kliknij komórkę, która Cię interesuje.

Zamień

Przycisk zamień znajdziesz w NARZĘDZIA GŁÓWNE >> Edytowanie >> Znajdź zaznacz >> Zamień. Możesz również użyć skrótu klawiszowego Ctrl + H.

Wszystkie opcje są takie same jak w zakładce Znajdź. Pojawia się tu jednak dodatkowe miejsce Zamień na…. Możesz tu podać wartość na jaką chcesz wyszukiwany tekst zamienić oraz wybrać dodatkowo styl formatowania. Jeżeli nie chcesz zmieniać stylu formatowania to podobnie jak w poprzednim wypadku kliknij trójkąt przy przycisku Format i kliknij tym razem przycisk wyczyść format zamiany.

Jeśli chcesz zmienić formatowanie na normalne, kliknij na trójkąt, a następnie Wybierz format z komórki i kliknij na pustą białą komórkę, która jest komórką domyślną.

Tomasz Decker is an Excel specialist, skilled in data analysis and financial modeling.